Зустріч з фінською школою-партнером за темою “Особливості організації навчального процесу у фінських школах та КЛ №129. Навчання в умовах війни”

Зустріч з фінською школою-партнером за темою “Особливості організації навчального процесу у фінських школах та КЛ №129. Навчання в умовах війни”

12.09.2023 Новини 0

11 вересня 2023 року учні та учениці 10-І, 11-Г та 9-Г класів мали можливість поспілкуватися зі своїми ровесниками з Фінляндії – нашого партнера, школи з міста Еспоо у напрямку співпраці у галузі профільного навчання історії та правознавства. Під час зустрічі ліцеїсти презентували власний короткометражний фільм «Місто. Війна. Люди» і змонтований відеоряд «Україна: обличчя війни». Під час дискусії у форматі «запитання – відповіді» розглянуто особливості організації освітнього процесу у Криворізькому ліцеї №129 і фінській школі в Еспоо, специфіку навчання в умовах воєнного стану, здачі підсумкових іспитів та подальших планів на майбутнє. Кожен отримав заряд бадьорості, відчуття дружньої підтримки та обов’язкового продовження подальшої співпраці.

Слова подяки від вчителя:

Dear Dmitro, thank you for the videos.

I must be honest, when I watched them, I just cried. I just felt so sad. Videos were so special. Please, say thank you for the students too. Great work! We will look these videos together with the students. What you tell us, how you share your experiences and feelings is just something very precious.

Слова подяки від фінських учнів: 

Here are the students greetings for you: Thank you!

It was interesting to hear your thoughts and have a conversation together. It’s always a pleasure to meet (even via google meet). – Silja 

It was super interesting to hear your experiences and thought!  

Thank you so much for this enlightening conversation! Thank you all for this opportunity. – Anni 

Meeting and talking with you was very interesting.

Learning about your life was enlightening! – Lukas ja Matias 

Thank you so much!

It was really interesting to hear about your studies and your thoughts. – Ella 

Thank you so much for an interesting conversation! 

We applaud your bravery and resilience during a very difficult time. – Eevi ja Inka 

Thank you for the versatile conversation!

It was nice meeting you! – Safia 

Thank you for interesting conversation and possibility to talk with you. It was very nice to see you! – Topi, Nuutti ja Tapio 

Thank you for meeting us and telling about your lives! – Akseli 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *